Niepubliczne policealne studium medyczne – egzaminy
Nasze studium medyczne i dentystyczne przygotowuje wszystkich słuchaczy do zdawania egzaminu zawodowego. Egzamin ten potwierdza kwalifikacje i ocenia poziom opanowania wiadomości oraz umiejętności z zakresu danego zawodu, jakie zostały określone w standardzie wymagań przygotowanym przez Ministra Edukacji Narodowej. Jest to egzamin zewnętrzny, pozwalający uzyskać obiektywną ocenę poziomu osiągnięć osoby zdającej. Wymagania na egzaminie są jednolite dla wszystkich. Jednolite są również kryteria oceniania opracowane przez instytucje zewnętrzne działające niezależnie od systemu kształcenia.
Te instytucje zewnętrzne to Centralna Komisja Egzaminacyjna i osiem komisji okręgowych, które zostały powołane przez Ministra Edukacji Narodowej w 1999 roku. Każda z komisji okręgowych przygotowuje, organizuje i przeprowadza na swoim terenie zewnętrzne egzaminy zawodowe, które są oceniane przez zewnętrznych obserwatorów. Egzaminy te może zdawać każdy absolwent szkoły zawodowej ponadgimnazjalnej i policealnej, która kształci w zawodach zawartych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Egzamin zawodowy odbywa się raz w trakcie roku szkolnego. Terminy egzaminów są ustalane i ogłaszane przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, co najmniej cztery miesiące przed dniem ich przeprowadzenia.
Szczegółowe informacje na temat trybu przeprowadzenia egzaminów zawarte są w informatorach dla każdego zawodu, dostępne w sekretariacie szkoły lub na stronach internetowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.
Informatory o egzaminach dla poszczególnych zawodów:
Europass - Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe
Suplement do Dyplomu Europass jest wydawany wszystkim absolwentom ponadgimnazjalnych szkół zawodowych, którzy zdali egzamin zewnętrzny potwierdzający ich kwalifikacje zawodowe. Dokument ten składa się z dokładnego opisu umiejętności i kompetencji, które jego posiadacz zdobył, oraz wymienia zawody, do których wykonywania jest uprawniony. Suplement Europass ma ścisłe powiązanie z danym zawodem. W danym kraju wszyscy, którzy otrzymali określony dyplom, otrzymają do niego taki sam suplement. Jego struktura jest identyczna we wszystkich państwach UE, jedynie w Polsce dodatkowo umieszcza się w tym dokumencie numer dyplomu oraz nazwisko i imię posiadacza (Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dn. 15 lutego 2006 r.).
Dokument Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe jest wydawany bezpłatnie przez instytucje, które przeprowadzają egzamin i wydają dyplom, czyli Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Suplement jest wydawany w języku polskim oraz, na życzenie posiadacza dyplomu, także w wersji angielskiej.