Technik dentystyczny

Technik dentystyczny

Protetyka i ortodoncja to tylko niektóre z obszarów, w których możesz się wyspecjalizować po zdobyciu zawodu technika dentystycznego. Dzięki nam masz możliwość przyswojenia wiedzy i umiejętności, które poprzez współpracę z lekarzem stomatologiem zaowocują znaczną poprawą komfortu życia pacjenta.

            Technik dentystyczny - 100% zdawalności egzaminu zewnętrznego !!

Rok szkolny
 rozpoczyna się 1 września i dzieli się na dwa semestry. Zajęcia na Wydziale Techniki Dentystycznej odbywają się od poniedziałku do piątku zgodnie z opracowanym semestralnym planem zajęć.


Nauka prowadzona jest w systemie 2,5 rocznym ( pięć semestrów ) i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe przeprowadzanym zgodnie z obowiązującymi procedurami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. 
Nasza szkoła jako Ośrodek Egzaminacyjny posiada upoważnienie do przeprowadzenia egzaminu zawodowego w zawodzie technika dentystycznego. Terminy egzaminów ustalane są przez Dyrektora CKE z odpowiednim wyprzedzeniem, harmonogram egzaminów umieszczony jest na naszej stronie internetowej.


Nasza kadra: Specjaliści protetycy II st., lekarze dentyści, technicy dentystyczni


Wymagania psychofizyczne:

dobry ogólny stan zdrowia, samodzielność, wyobraźnia przestrzenna, spostrzegawczość, pamięć wzrokowa i odtwórcza, sprawność manualna, dokładność, precyzja, wytrzymałość fizyczna, pełne widzenie barw i odcieni, słyszenie odgłosów pracujących urządzeń, wyczuwanie dotykiem różnic w obrabianej powierzchni, zdolność koncentracji i podzielność uwagi, poczucie estetyki, cierpliwość i wytrwałość, obowiązkowość i zdyscyplinowanie, sumienność i odpowiedzialność, gotowość niesienia pomocy, poszanowanie godności osobistej człowieka.

Przeciwwskazania zdrowotne:

ciężkie schorzenia narządowe i układowe np. ślepota i inne wady wzroku, choroby skórne, alergie, niepełnosprawność ruchowa górnej części ciała.


Umiejętności absolwenta:

korzystanie z wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii i patologii narządu żucia, określanie podstawowych cech morfologicznych i czynnościowych układu stomatognatycznego, określanie typów uzębienia stałego i mlecznego i wskazywanie ich różnic, rozróznianie rodzajów i właściwości materiałów podstawowych i pomocniczych stosowanych w protetyce dentystycznej, umiejętność racjonalnej gospodarki materiałowej, właściwy dobór materiałów, projektowanie i wykonywanie konstrukcji protetycznych i ortodontycznych, rozpoznawanie związków przyczynowo-skutkowych między wykonaną protezą a zaburzeniami i schorzeniami przez nią spowodowanymi,  formowanie koron zębowych, protez, aparatów ortodontycznych i szyn chirurgicznych, obrabianie mechaniczne i techniczne, wykonywanie napraw uzupełnień proetetycznych i aparatów ortodontycznych, prowadzenie dokumentacji  wykonywanych prac protetycznych, posługiwanie się fachową terminologią, przetrzeganie przepisów BHP, ochrony  p.poż, ochrony środowiska, zasad aseptyki i antyseptyki,  przestrzeganie ryzyka epedemiologicznego, współpraca z  zespołem dentystycznym,  postępowanie zgodnie z zasadami etyki,  stosowanie przepisów prawa pracy i  działalności gospodarczej.

Miejsca pracy: pracownie dentystyczne i ortodontyczne

Przedmioty nauczania na kierunku Techni dentystyczny

  Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym
1 Podstawy anatomii, fizjologii i pierwsza pomoc
2 Materiały i technologie w technice dentystycznej
3 Modelarstwo i rysunek w technice dentystycznej
4 Technika dentystyczna
5 Ortodoncja
6 Podstawy psychologii, socjologii i etyki
7 Podstawy działalności gospodarczej
8 Komputerowe wspomaganie działalności w ochronie zdrowia
9 Język obcy zawodowy
10 Język migowy
  Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym
1 Pracownia techniki dentystycznej
2 Pracownia techniki ortodontycznej
3 Wykonawstwo wyrobów med. z zakresu protetyki dentystycznej i ortodoncji

 

Dużym atutem naszej  szkoły jest znajdująca się w budynku 6-cio stanowiskowa praktyka stomatologiczna !

 

Dzieki niej nasi słuchacze już od samego początku nauki mają realny obraz pracy technika dentystycznego oraz stały kontakt z lekarzami i pacjentami.Mogą na bieżąco omawiać ciekawe i szczegolne przypadki.

 Tylko w naszej szkole - Zajęcia dodatkowe

w ramach zajęć dodatkowych wykonywanie prac protetycznych pod kierunkiem lekarza specjalisty protetyka dla pacjentów naszej poradni. Każdy słuchacz III i IV semestru otrzyma zlecenie wykonania protezy akrylowej we współpracy i pod nadzorem  instruktora - specjalisty protetyka dla wybranego pacjenta. Jest to doskonała szansa, aby w warunkach klinicznych poznać  etapy wykonania uzupełnienia protetycznego od pobrania wycisku do przymiarki gotowej protezy.

Kształcimy techników dentystycznych już 19 lat!

KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Technik farmaceutyczny

farmacja

Spełnij swe marzenie i dołącz do grona wykwalifikowanych farmaceutów. Zdobądź zawód medyczny cieszący się zaufaniem społecznym, dobrą opinią publiczną, dający duże perspektywy zawodowe oraz satysfakcję osobistą.

Czytaj więcej...

 

Technik dentystyczny

zęby

Protetyka, ortodoncja to tylko nieliczne z obszarów, w których możesz się wyspecjalizować zdobywając zawód technik dentystyczny. Pozyskasz wiedzę i umiejętności, które poprzez współpracę z lekarzem stomatologiem, zaowocują znaczną poprawą komfortu życia pacjenta.

Czytaj więcej...

 

 

Asystentka stomatologiczna

Asystentka stomatologiczna

Jeśli pragniesz dołączyć do zespołu stomatologicznego i stać się jego ważnym ogniwem, asystowaćlekarzowi w zabiegach, organizować wspólną pracę i koordynować działania - nie wahaj się! To wszystko możesz osiągnąć w 1 rok.

Czytaj więcej...

 

 

Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologicznaRozpocznij swoją przygodę z ciekawym i odpowiedzialnym zawodem, który pozwoli Ci na realizowanie tych marzeń! Marzy Ci się samodzielna praca z pacjentem? Chcesz promować zdrowie i mieć wpływ na profilaktykę stanu higieny jamy ustnej naszego społeczeństwa?

Czytaj więcej...

 

 

Technik sterylizacji medycznej

technik sterylizacji medycznej

Technik sterylizacji medycznej przygotowany jest do samodzielnego wykonywania procesów związanych z dezynfekcją i sterylizacją, obejmujących także czynności wytwórcze procesu sterylnego.

Czytaj więcej...

 

Nasza lokalizacja

mapa

Kontakt

Pierwsze Niepubliczne Policealne Studium Medyczne w Szczecinie
ul. Niedziałkowskiego 25, 

71-410 Szczecin

tel.: 91 4 33 58 24,
tel./fax.: 91 4 55 41 32
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.facebook.com/dental.szczecin

Centrum Kształcenia